Ankara’da Hazine’ye ait 249 taşınmaza özelleştirme kararı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Çankaya, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde kamuya ait 249 adet taşınmazın özelleştirilme kararına tepki gösterdi: “Parsel parsel satış bitmedi, sürüyor!”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara’da Çankaya, Yenimahalle ve Gölbaşı’nda mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait 249 taşınmazın özelleştirilme kapsam ve programına alınarak satılma kararı alınmasına tepki gösterdi. 13 Ağustos’ta basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi kentin kamusal varlıklarının ranta ve yüksek yoğunluklu yapılaşma alanlarına dönüştürülmesinin Ankara’nin katli olduğunu vurguladı. Mimarlar açıklamada “Ankara’nın kamusal toprak varlığının özelleştirmesini kabul etmiyoruz. 249 adet taşınmazın özelleştirme idaresine devredilerek satışının gerçekleştireceği alanlar Ankara’nın yeni rant ve yüksek yoğunluklu yapılaşma alanları olarak karşımıza çıkacak” ifadelerini kullandı.

“Mülkiyet sahipleri ve plan değişiklikleri açıklansın”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi kent izleme merkezinin yakından takip ettiği kamusal alanların, özelleştirilme sonrası olabilecek plan değişiklikleriyle işlev değişikliğine uğrayacağına dikkat çeken mimarlar, karardan derhal vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi YK Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Gölbaşı ve Yenimahalle ilçesinin gelişmekte olan alanlarında yer alan taşınmazların imar durumları 2 katlı 5 katlı düşük yoğunluklu konut alanları ve konut gelişme alanları olan bu arazilerin, satıştan sonra emsallerinin yükseltileceği gün gibi ortada. Kamu arazi varlığının özelleştirilmesi ve hepimize ait olan varlığın satışı kabul edilemez. Bu süreç karşımıza, plansız kentleşme, kamusal yerine kişisel yarar ve yaşanmaz kent parçaları ortaya çıkartacaktır.249 adet taşınmaz içerisinde Gölbaşı ilçesi 162 taşınmaz ve toplam 376 bini 181 metrekare ile satışta birinci sıradadır. İkinci sırada ise,84 adet taşınmaz ve toplam 360 bin 288 metrekare ile Yenimahalle ilçesidir. Gölbaşında, sayfiye yeri iken, emsal artışları ile yüksek yoğunluklu yapılaşmaya dönüşen ve kentsel rantı yüksek olan  İncek ve Kızılcaşar Mahallelerin de önemli ölçüde kamusal varlık satışa sunulacaktır.  Emsali 0,10 – 0,30 yüksekliği 6.5 metre olan konut alanlarının muhtemel satıştan sonra  biranda emsal 2 ye çıkacak yükseklik serbest olacak yapılaşmaya dönüşecektir. Kamusal varlıklarımızın özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz yargıya taşıyacağız.” dedi.

Mimarlar açıklamada özelleştirilmesi kararlaştırılan alanların ilçelere göre dağılımını da yayımladı.

mim_3

mim_2

mim_1

politeknik.org.tr