Ankara Siteler’de mobilya fabrikasında yangın: 5 işçi hayatını kaybetti

Ankara Siteler’de bir mobilya fabrikasında yangın çıktı. 5 işçi, iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Ankara Siteler’de bir mobilya fabrikasında akşam saatlerinde başlayan yangında, yoğun dumandan etkilenen 13 işçiden 5’i yaşamını yitirdi, 8’i hastaneye kaldırıldı.

Dört katlı mobilya fabrikasında yaşanan facianın ardından açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy “Burada o saat itibarıyla çalışıyor olan 5 Suriyeli vatandaşımız maalesef alt katta başlayan yangının dumanından etkilenmemek için yukarı çıkmışlar. Yangın da yukarıya ulaştığında 5’ini de kaybettik. 5 Suriyeli kardeşimizi kaybettik” ifadelerini kullandı.

Ankara Valisi Şahin: ‘Rahmetli oldular’

Facia sonrası AKP’nin Ankara Valisi’nden alışılagelmiş açıklamalar geldi. Vali Vasip Şahin yaptığı açıklamada “Bu iş yerinde yoğun duman üreten malzemeler var. Dumandan etkilenen 5 çalışan maalesef rahmetli oluyor. Şu anda yapılan tespitler bu” dedi, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini ve kamunun denetim sorumluluğunu yok saydı.

Güvencesiz ve kuralsız çalıştırma yaygın

Ankara’nın mobilya üretim fabrikalarının yoğunlukta olduğu Siteler’de, güvencesiz ve denetimsiz çalışmanın yaygın olduğu biliniyor. Göçmen işçiler ‘ucuz emek’ gücü olarak çalışmaya zorlanıyor. Denetlenmeyen ve yaptırım uygulanmayan işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri de alınmıyor, çocuk, genç işçiliği yaygınlaştırılıyor. Bu şartlarda katliam gibi yaşanan iş cinayetlerinde her ay yüzlerce işçi yaşamını yitiriyor.

politeknik.org.tr