AKP’nin fıtratı: Yık, talan et, yağmala

AKP, Türkiye genelindeki doğal ve kültürel varlıkları adım adım yok ediyor. “Restorasyon” adı altında tahrip edilen tarihi varlıklar, mega projelerle yok edilen ormanlar, kamusal alanları talan eden kent suçu projeler AKP iktidarının vazgeçilmezleri arasında. Radikal’in derlediği, son dönemde ortaya çıkan ve geri dönüşü olmayan yıkım eserleri ‘Yeni Türkiye’nin özeti şeklinde.

halfeti_1

Uluslararası Belediyeler Birliği tarafından Türkiye’nin “9 sessiz şehri”nden biri olarak seçilen Urfa’nın Halfeti ilçesindeki tepeye, AKP’li bir sermaye grubu tarafından 5 katlı bir otelin yapımına başlandı

kopru_5

Samsun Karayolu yapım çalışmaları sırasında, geçen ocak ayında ortaya çıkan tarihi köprünün başka bir yere taşınmasına karar verilerek, numaralandırılan taşları tek tek söküldü. Taşlar, köprünün yeniden kurulacağı alanda öylece atıldı

kas_3

Antalya’nın Kaş ilçesinde Antiphellos Antik Tiyatrosu’nun zeminine beton döküldü. M.Ö. 1’inci yüzyılda yapılan ve 28 sırada 4 bin seyirci alacak kapasitedeki oditoryumun zemine beton dökülmesinden sonra 26 sıra kaldı.

fethiye_4

Fethiye’deki Telmessos Antik Tiyatrosu’nun restorasyon çalışmaları sırasında kaybolan taşların yerine beyaz bloklar yerleştirildi. Oysa tarihi eserin korunması için orjinal taşlar yoksa oranın boş kalması gerekiyordu.

apollon_2

Helenistik dönemin en önemli yapılarından sayılan Troas Antik Kenti’ndeki Apollon Tapınağı’na “restorasyon” çalışmaları sırasında tahrip edildi. Üzerine tonlarca ağırlıkta tır çıkarılan tarihi tapınağa, çimento dökülerek restore edildi.

salacak_5

Tarihi Yarımada’nın siluetine giren Zeytinburnu’ndaki kent suçu 16:9 projesi AKP’li meclis üyelerinin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın onayıyla yapıldı. Hatta AKP’li meclis üyelerinin ve bazı milletvekillerinin bu kulelerden daire aldıkları ortaya çıktı. Mahkeme tarafından yıkım kararı verilen proje halen yıkılamıyor.

yirca_katliam

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla, Soma’da binlerce metrekarelik alanda bulunan zeytinlik, Soma Kolin Termik Santrali’nin yapımı için acele kamulaştırıldı. Bunun üzerine, Soma’ya yapılacak üçüncü termik santralin kurulacağı Yırca Mahallesi ile bu santrale verilecek kömürün bulunduğu saha olan Deniş Mahallesi’nde oturanlar, zeytinliklerin kamulaştırılmasına karşı günlerce nöbet tuttu ve acele kamulaştırma sürecinin iptali için de dava açtı. Davaya rağmen AKP’nin “havuz” şirketlerinden biri olan Kolin Şirketler Grubu, zeytinliklerin çevresini, tel örgü ile çevirdi ve daha sonra bir gece operasyonu ile 6000 zeytin ağacını kesti. Yırcalılar katliama engel olmak isterken katil Kolin Şirketi’nin görevlilerinin saldırısına uğradı. Mahkeme projeyi iptal ederken bu süreçte Yırca köylüleri mücadeleyi hiç bırakmadı. Bu manzara AKP’nin “Yeni Türkiye”si demekti…

politeknik.org.tr