AKP Karanlığına Karşı Halk İsyanda

AKP’nin kentsel dönüşüm politikaları doğrultusunda 27 Mayıs Pazartesi günü Taksim Gezi Parkı’na dozerlerle girmesi üzerine başlayan karşı duruş 31 Mayıs günü kitlesel bir direnişe dönüştü. Başta İstiklal Caddesi olmak üzere İstanbul’un dört bir yanında AKP faşizmine karşı sokağa çıkan halk, ertesi sabaha kadar polisin yoğun saldırısına rağmen sokaktan çekilmedi. Ülkenin dört bir yanında Taksim direnişine destek veren ve AKP’nin yıkım ve talan politikalarına karşı duran onbinler meydanları ‘Tayyip İstifa’, ‘Hükümet İstifa’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları ile inlettiler.

Taksim’in talanı projesi kapsamında Gezi Parkı’ndaki ağaçları keserek AVM inşaatı başlatmaya çalışması üzerine başlayan direniş, tüm yurda yayılmış ve halkın AKP politikalarına karşı topyekun isyanına dönüşmüştür. 31 Mayıs, iktidarı boyunca halkı hiçe sayarak kentsel dönüşüm adı altında rant politikalarıyla kentleri yıkıma sürükleyen, yurdun dört bir yanında doğa alanlarını yağmaya ve talana açan, uyguladığı yasakçı politikalarla halkı gericiliğin esiri haline getirmeye çalışan AKP’ye karşı kentine, doğasına ve yaşam alanlarına sahip çıkanların sokağa çıktığı bir gün oldu.

Ve direniş sürüyor… Halen yurdun dört bir yanında AKP’nin yağmacı, talancı ve yasakçı politikalarına karşı sokağa çıkan halk, AKP karanlığına karşı başlattığı isyanı büyütüyor.

Kentsel dönüşüm talanına, doğanın katledilmesine, halkın yaşam alanlarından koparılmasına, çalışma yaşamlarının köleleştirilmesine karşı insanca bir yaşam mücadelesi yürüten halkın mühendisleri olarak, tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarını direnişi büyütmeye çağırıyoruz.