10 Ekim Katliamı Davası öncesinde anma: “Adalet için buradayız”

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 21. ayında adalet talepleriyle anma gerçekleştiren yüzlerce kişi, 10 Ekim Davası’nın 4. grup duruşması için Ankara Adliyesi’ne yürüdü

10 Ekim Ankara Katliamı’nın bugün (10 Temmuz) görülmeye başlayacak 4. grup duruşması öncesinde Ankara Garı önünde anma gerçekleştirdi. Katliamın 21’inci ayında hayatını kaybedenleri anmak için buluşan yaralılar ve aileler adalet talebini dile getirdi. Aileler, üstlerinde kaybettiklerinin isimlerinin ve adalet taleplerinin yer aldığı tişörtlerle anmaya katıldı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, 21 aydır adalet için mücadele ettiklerini, adalet yerini bulana kadar da mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Katliamın yaşandığı 10.04’te saygı duruşu gerçekleştirildi.

Adliyeye yürüyüş

Anmaya katılan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bizim yaşadıklarımıza format atmak istiyorlar. Hafızamızın silinmesine izin vermeyiz” dedi.

Anmanın ardından kitle “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganları ile 10 Ekim Katliamı Davası için Ankara Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Polis aileleri kaldırımdan yürümeye zorladı ancak aileler yolu kapatarak yürüyüşünü sürdürdü.

Ankara’da kaybettiğimiz meslektaşlarımızın yaşam hikayeleri

Kaynak: Sendika.Org